Pielgrzymka parafialna: 4 stolice: Praga, Wiedeń, Bratysława, Budapeszt

Dzień po Bożym Ciele, czyli w piątek 27 maja wczesnym rankiem, wyruszyliśmy na kolejną parafialną pielgrzymkę o nieco wycieczkowym charakterze. Tym razem celem podróży były cztery europejskie stolice, które choć są tak blisko Polski, to nie każdy w nich był. A warto zobaczyć, jak są piękne i przekonać, że każda ma swój urok.

Wczesnym popołudniem dotarliśmy do pierwszej z nich – do Pragi, która przywitała nas ulewą. Z parasolami w rękach zwiedzaliśmy więc słynny Josefov, czyli żydowską dzielnicę pełną synagog i pięknych kamienic.

Na szczęście deszcz podziałał jak przyjemne orzeźwienie po trudach podróżny i gdy na nowo zza chmur wyszło ciepłe słońce, zwiedzanie czeskiej stolicy stało się bardzo przyjemne. Z żydowskiej dzielnicy poszliśmy prosto na rynek Starego Miasta, czyli na najbardziej reprezentacyjny plac miasta. Znajdują się tam m.in. pomnik Jana Husa, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym „Orloj’, Uniwersytet Karola, Wieża Prochowa. Największe zainteresowanie wzbudził rzecz jasna zegar, datowany na XV wiek, przed którym o każdej pełnej godzinie gromadzi się tłum turystów z wycelowanymi w niego aparatami fotograficznymi. Każda z osób próbuje uchwycić jak najwięcej poruszających się wtedy figurek dwunastu apostołów, Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

Czytaj więcej: Pielgrzymka parafialna: 4...


Nr konta bankowego parafii: MultiBank 33 1140 2017 0000 4202 1181 7469