Koncert Jana Oberbeka w naszym Kościele

6 listopada 2011r. po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 w naszym kościele odbył się koncert światowej sławy wirtuoza gitary – Jana Oberbeka.

Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia koncertu

JAN OBERBEK wirtuoz gitary, profesor muzyki, pedagog pisze książki o muzykach, opracowuje nuty na gitarę, koncertuje z artystami w wielu krajach świata. Jan Oberbek grał w obecności papieży, dużo koncertów zadedykował w hołdzie Janowi Pawłowi II. Rozpowszechnia wyobrażenia aniołów, namalowanych na kilkudziesięciu płótnach o rozmiarach 10×4 m przez wybitnych malarzy, z misją „zamiast plotkować porozmawiajmy o aniołach”.

JAN OBERBEK , urodzony 23 czerwca 1947 roku w Łodzi, polski muzyk i pedagog, wirtuoz i popularyzator gry na gitarze klasycznej, zajmuje się muzyką poważną.

Edukacja. W roku 1975 uzyskał dyplom łódzkiej PWSM, gdzie studiował grę na gitarze pod kierunkiem A. Kowalczyka i K. Solińskiego. Po ukończeniu łódzkiej uczelni doskonalił swój warsztat w Hiszpanii, gdzie w latach 1975-1980 uczestniczył w kursach mistrzowskich, jak również pobierał prywatne lekcje wirtuozerii u takich mistrzów gitary jak J. Thomas, J. L. Gonzales, J. Rodrigo, A. Segovia. Był również uczestnikiem kursów interpretacji muzyki hiszpańskiej w Santiago de Compostela, gdzie w 1978 roku Otrzymał nagrodę im. J.M. Moralesa.

Kariera zawodowa i osiągnięcia artystyczne.

W roku 1977 założył w krakowskiej PWSM pierwszą w Polsce klasę lutni, gdzie w latach 1977-1979 uczył gry na gitarze. W1992 roku wykładał w konserwatorium w Grazu, Jan Oberbek jest twórcą festiwali muzycznych „Sacro-Art” w miastach Dolnej Saksonii, w latach 1994-1995 również był ich dyrektorem. Festiwale te prezentują m.in. polską muzykę w wykonaniu polskich wykonawców W Krakowie zapoczątkował cykl spotkań muzycznych „Salon Gitarowy im. J. N. Bobrowicza”. Z jego inicjatywy powstała i została odprawiona na Jasnej Górze „Msza św. na 20-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”. Był to monumentalny utwór wokalno-instrumentalny skomponowany przez A. Nikodemowicza ze Lwowa. Podczas kanonizacji Królowej Jadwigi w Krakowie przed Ojcem Świętym została zaprezentowana „Modlitwa Królowej Jadwigi pod krzyżem” epilog do „opery K. Kurpińskiego – „Jadwiga Królowa Polski”. Jan Oberbek występował również z wieloma recitalami przed Janem Pawłem II, prezydentami Rzeczypospolitej, prezydentami Francji, księżną Meklemburgii, księciem Monako, Markiem Chagallem i wieloma innymi. Koncertuje w kraju oraz zagranicą, m.in. w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W roku 1980 odbył tournee po Polsce z A. Tansmanem wykonując jego „Suitę in modo polonico”. Dorobek wydawniczy, nagrody i wyróżnienia. Nagrał 10 płyt długogrających (w tym 5 CD), jest również j autorem kilku publikacji, m.in. książki „Jan Nepomucen Bobrowicz – Chopin gitary”. Dwukrotnie, w roku 1969 i 1973 został laureatem ogólnopolskiego konkursu gitarowego, a w 1998 międzynarodowego festiwalu sztuki w Sankt Petersburgu. W 1994 roku został wyróżniony Nagrodą Wojewody Krakowskiego za działalność muzyczną, natomiast w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” otrzymał tytuł Człowieka Roku 1996. W roku 2000 odebrał nagrodę “Sydney Polcul Foundation” za promocję kultury polskiej.