„Arete” – chrześcijański zespół poezji śpiewanej z Poznania – zagra w „PSALM-ie” swój pierwszy koncert w Krakowie

W niedzielę dnia 30 września 2012 r. w Podziemnym Salonie Artystyczno-Literacko-Muzycznym („PSALM-ie”) przy kościele MB Różańcowej, przy ul. Nowosądeckiej 41 w Krakowie o godzinie 19.00 wystąpi chrześcijański zespół poezji śpiewanej z Poznania – „Arete” z jego założycielem i liderem Jerzym Strukiem, poetą, kompozytorem, filozofem. Pierwszy i jedyny taki koncert zespołu w całej południowej Polsce stanie się ważnym artystycznym wydarzeniem w Krakowie.

Artyści wielkopolscy z inicjatywy i na zaproszenie kierownika artystycznego „PSALM-u” – dra Marka Mariusza Tytko (UJ) przyjeżdżają specjalnie do Krakowa, aby w „PSALM-ie” w ostatnią niedzielę września br. zaprezentować się małopolskiej publiczności (czyli niejako wystąpi tu ‘Wielkopolska w Małopolsce’). Dzięki łaskawemu przyjęciu ks. mgra Ireneusza Okarmusa, proboszcza nowopiaszczańskiej parafii M.B. Różańcowej, artyści poznańscy przyjadą ponad czterysta kilometrów i zaprezentują się publiczności krakowskiej w unikalnym występie poetycko-muzycznym, na który warto przyjść, tym bardziej, że wstęp jest wolny.

 

Zespół „Arete” został założony przed dwoma laty, a swój pierwszy koncert zagrał 16 marca 2010 r. w „Piwnicy Duchowej” w Poznaniu. Nazwa grupy pochodzi od słowa Areté (gr. αρετη) i oznacza cnotę, męstwo, stałe dążenie do doskonałości moralnej i dzielności etycznej. Nazwa ta wpisuje się w artystyczną drogę zespołu poszukującego w klimacie poezji śpiewanej miejsca dla twórczości przepełnionej bezustanną wiarą w Dobro, Prawdę, Piękno i Miłość. Repertuar grupy tworzą wyłącznie autorskie piosenki poetyckie, do których słowa i muzykę napisał lider zespołu – Jerzy Struk.

W październiku 2010 r. ukazała się ich debiutancka płyta pt. “Pierwszy promień“, na której znalazło się szesnaście kompozycji o życiu i miłości w duchu chrześcijańskim. Natomiast na przełomie  marca i kwietnia 2012 r. zespół „Arete” wydał swój drugi studyjny album pt. “Wędrujemy“. Płyty zostały wydane przez Wydawnictwo „POMOC” Misjonarzy Krwi Chrystusa. Warto zwrócić uwagę, że tytułowy utwór”Wędrujemy” latem 2012 r. doszedł aż do pierwszego miejsca radiowej listty przebojów, tj. “Listy z Mocą” Radia Dobra Nadzieja Małopolska (RDN). Zespół „Arete” gościł również w audycjach radiowej Trójki, Radia Emaus, Radia Niepokalanów, Radia PIK i innych rozgłośni.

W skład zespołu „Arete” wchodzą: Jerzy Struk, poeta, autor tekstów piosenek i kompozytor muzyki, wrażliwy wokalista, recytator, autor czterech tomików poezji („Rysa absolutna”, „Jesteśmy”, „Przed… Po…”, „Być uczniem Miłości”), szachowy mistrz FIDE, filozof, doktorant UAM w Poznaniu, lider grupy, Katarzyna Kasprzak, wokalistka dysponująca pięknym głosem, zafascynowana francuską i międzywojenną piosenką literacką, Maria Markowska i Agnieszka Majewska, uzdolnione skrzypaczki, studentki poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, członkinie Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Jacek Osmyk, gitarzysta, m. in. grający w czasie koncertu “Jednego Serca, Jednego Ducha”, Romuald Andrzejewski, słynny polski wirtuoz instrumentów klawiszowych, dyplomowany, zawodowy pianista, aranżer, kompozytor, muzyczny współpracownik wielu sław polskiej estrady, m. in. akompaniator Urszuli Sipińskiej, legendarnego zespołu „Alibabki”, Andrzeja Dąbrowskiego, Grupy Aleksandra Maliszewskiego, Michała Bajora, Grażyny Łobaszewskiej i Tadeusza Woźniaka (także kierownik muzyczny i aranżer jego słynnej płyty „Zegarmistrz światła”). Warto dodać, że R. Andrzejewski jest kompozytorem muzyki do spektakli teatralnych (“Noc listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego, “Lila Weneda” Juliusza Słowackiego). Jako doświadczony muzyk studyjny grający na instrumentach klawiszowych nagrał muzykę do około siedemdziesięciu sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w całej Polsce, ponadto nagrywał dla Telewizji Polskiej (koncerty i spektakle) i wytwórni płytowych (kolędy, muzyka ilustracyjna, bajki dla dzieci).

Warto wspomnieć, że poza ww. muzykami, gościnnie występują z zespołem „Arete” Przemysław Hałuszczak, wirtuoz gitary, mistrz flamenco, jeden z najciekawszych gitarzystów w Polsce (współtwórca zespołu „Super Duo”, współpracownik Hanny Banaszak, Krzysztofa Krawczyka, Rafaela Corteza i jazzmana Jarosława Śmietany) oraz grająca na bębnach Joanna Wójcicka, obiecująca perkusistka.

Zespół „Arete” dotychczas zagrał koncerty m. in. w Poznaniu (w Piwnicy Duchowej, Duszpasterstwie Akademickim u św. Rocha, Pałacu Działyńskich, Piwnicy Farnej), Bydgoszczy (w kościele  pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w Hospicjum bł. ks. Jerzego Popiełuszki), Koninie (w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego) i Gnieźnie (w Archikatedrze Gnieźnieńskiej).

{gallery}2012/arete{/gallery}

Kilka muzyczno-wizualnych projektów zespołu „Arete” można obejrzeć w internecie:

– „Bądź motylem” http://www.youtube.com/watch?v=9_MPoYwUoTA

– „Kosmiczny pył” http://www.youtube.com/watch?v=aT0r2D0zc1c

– „Pierwszy promień” http://www.youtube.com/watch?v=K4a4s20cDPg

– „Skrawek Raju” http://www.youtube.com/watch?v=pqVZH8K0liA

W sieci można również posłuchać fragmentów utworów z płyty „Wędrujemy”:

– „Ani jednej chwili dłużej…” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/Ani.mp3
– „Biegnij” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/Biegnij.mp3

– „Boże, już nie wiem” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/boze.mp3

– „Czym jest miłość?” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/czym.mp3

– „Duchu Święty przyjdź” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/Wedrujemy/Duchu.mp3

– „Lepszy świat” http://www.jerzystruk.pl/mp3/LepszySwiatFragment.mp3

– „Niebo umiłowane” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/Nasze.mp3

– „Wędrujemy” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/Wedrujemy.mp3

– „Wodospad” http://www.cpps.pl/wydawnictwo/audio/wedrujemy/wodospad.mp3

Utwory z płyty „Wędrujemy” zespołu „Arete” są do odsłuchania na stronie Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa: http://wydawnictwo.cpps.pl/produkt/pokaz/326/wedrujemy—arete.htm Więcej informacji o zespole i jego liderze na stronach www.jerzystruk.pl/arete oraz www.jerzystruk.pl, a bieżące informacje o aktywności artystycznej zespołu „Arete” można znaleźć pod adresem:  https://www.facebook.com w zakładce: arete.

Na koncert 30 września 2012 r. do „PSALM-u” serdecznie zapraszamy.

Kontakt z zespołem:

 

Anna Oratowska, przedstawicielka „Arete” (tel. 608-717-770, mail: witor@vip.onet.pl

Łukasz Ruszkiewicz, manager „Arete”, tel. kom.: 888 781 455, e-mail: arete.lr@gmail.com

—————————————————————————————————————–

W tekście m. in. wykorzystano materiały zespołu „Arete”.