5 kwietnia 2020 – Niedziela Palmowa

 1.  Niedziela Palmowa, którą dziś przeżywamy, otwiera przed nami czas Wielkiego Tygodnia. To najważniejsze dni w roku, kiedy przeżywamy Chrystusową Paschę, czyli Jego przejście ze śmierci do życia. Tegoroczny Wielki Tydzień w dramatyczny i bolesny sposób różni się od tych z ostatnich lat. Nie tylko czujemy lęk przed śmiercionośnym wirusem, ale również wielu z was odczuwa bolesny brak możliwości udziału w Eucharystii. Chciejmy jednak nasze lęki, obawy o przyszłość i cierpienie duchowe z powodu ograniczonych możliwości wzięcia udziału w Eucharystii łączyć z Jezusem Chrystusem, który przez cierpienia, mękę i krzyż odkupił świat. Więc zamiast narzekania niech będzie pragnienie oddania się Jezusowi Chrystusowi. Niech każdy, szczególnie w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zaprosi Jezusa do swej duszy i przyjmie go duchowo.
 2. Dziś Msze św. o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00, 19.30. Gdy będzie więcej niż 5 osób Msze Święte będą równocześnie odprawiane w auli i salach domu parafialnego. Pobłogosławienie palm będzie na każdej Mszy świętej.
 3. W poniedziałek, wtorek i środę Msze św. o 7.00 i 18.00. Od 00 – 17.55 adoracja Pana Jezusa. Przypominamy, że podczas adoracji w kościele nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób.
 4. W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego podajemy kilka ważnych informacji, dotyczących wydarzeń religijnych Wielkiego Tygodnia.
  a.
  Wszystkie celebracje liturgiczne Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty będą się odbywać bez udziału wiernych. Z naszego kościoła będzie transmisja internetowa na żywo, którą można będzie oglądać wchodząc na stronę internetową naszej parafii. To pozwoli nam stworzyć duchowa wspólnotę przezywającą razem wielkie tajemnice naszej wiary. Godziny rozpoczęcia nabożeństw są podane na plakatach umieszczonych w gablocie, na stronie internetowej oraz na parafialnym Facebooku.
  b. Polscy Biskupi przypominają, że Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów postanowiła, że w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek Komunię Świętą poza liturgią można udzielać jedynie chorym w domach i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym. Od tej zasady Stolica Apostolska nie dopuszcza wyjątków. Zatem nie można udzielić Komunii tym wiernym, którzy z powodów ograniczeń wynikających z wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego nie mogli uczestniczyć w Świętym Triduum Paschalnym.
  c. Nie będzie w tym roku całonocnej adoracji Pana Jezusa w Grobie Pańskim. Nie będzie też – tak jak to było w ubiegłych latach – całonocnej spowiedzi w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę
  d.
  W Wielką Sobotę zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski nie będzie poświęcenia pokarmów. Prosimy o zrozumienie tego postanowienia. Nie będziemy nikomu święcić pokarmów indywidualnie. Rodziców i dziadków prosimy, aby wytłumaczyć dzieciom, że w tym roku jest sytuacja nadzwyczajna, a poza tym, poświęcenie pokarmów nie należy do najważniejszych obrzędów związanych ze świętami Wielkanocy.
  e. Arcybiskup Krakowski Marek Jędraszewski zachęca, aby śniadanie wielkanocne w rodzinach zaczynało się od błogosławieństwa posiłku. Tekst błogosławieństwa można znaleźć na naszej stronie internetowej. 
  f. uruchomiliśmy dodatkowy numer telefonu 736 843 215, który ma służyć parafianom szukającym pomocy duchowej lub potrzebującym rozmowy duszpasterskiej.
 5. W Wielki Piątek obowiązuje post ilościowy (trzy posiłki dziennie) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. Spowiedź w Wielkim Tygodniu. Szczegółowy harmonogram jest wywieszony w gablotach ogłoszeń, na stronie internetowej i na parafialnym Facebooku.
 7. Szczegółowy harmonogram celebracji liturgicznych w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę jest wywieszony w gablotach ogłoszeń, na stronie internetowej i na parafialnym Facebooku.
 8. Życzymy, aby najbliższy tydzień, a szczególnie Triduum Paschale, przyczynił się do pogłębienia naszej miłości do Jezusa Chrystusa, jedynego zbawiciela człowieka.