Projekcja filmu dokumentalnego „Edyta Stein – patronka Europy”

W niedzielę 18 grudnia o godz. 19.00 w domu parafialnym w auli Jana Pawła II odbyła się projekcja filmu „Edyta Stein – patronka Europy” według scenariusza i reżyserii Bogusławy Stanowskiej – Cichoń. Projekcję prowadziła autorka filmu.

Film „Edyta Stein – patronka Europy” ukazuje świętą Edytę Stein – jedną z patronek Europy – po nawróceniu i wstąpieniu do klasztoru karmelitanek bosych.

Edyta Stein w rodzinnym mieście we Wrocławiu studiowała psychologię, germanistykę i historię, a następnie przeniosła się do Getyngi, gdzie studiowała filozofię pod kierunkiem bardzo znanego filozofa, Edmunda Husserla. Sama kiedyś wyznała, że „poszukiwanie prawdy było jej jedyną modlitwą”. Od chwili nawrócenia była przeświadczona, że jej życie będzie naznaczone krzyżem. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, wywieziona do Oświęcimia i zagazowana 9 sierpnia 1942 roku. W roku 1987 papież Jan Paweł II zaliczył ją w poczet błogosławionych, a 11 października 1998 roku ogłosił ją świętą.

Bogusława Stanowska – Cichoń – autorka filmu