oaza – alfabet oazowicza

ALFABET OAZOWICZA z Piasków Nowych

 

A jak AGAPE, czyli ideał bezinteresownej miłości, której uczymy się przez całą drogę naszej formacji

 

B jak BLACHNICKI Franciszek, czyli Ksiądz, który w latach pięćdziesiątych XX wieku założył ruch ministrancki, potem stworzył także grupy dla scholistek, co z czasem przerodziło się w potężny ruch dla dzieci młodzieży i rodzin. Obecnie staramy się o beatyfikację założyciela Oazy.

 

C jak CEDRON, czyli potok w Ziemi Świętej niejednokrotnie wspominany w Biblii, a jednocześnie nazwa naszej wspólnoty.

 

D jak drogowskazy, czyli 10 najważniejszych spraw, o jakich oazowicz powinien pamiętać, w naszej salce widać je wyraźnie!

 

E jak Eucharystia, czyli „źródło i szczyt” życia i formacji każdego z członków ruchu. Przede wszystkim chcemy ją jak najgłębiej przeżywać, dlatego poznajemy jej elementy i ich znaczenie. Chcemy pomagać w tym także całej parafii, dlatego posługami liturgicznymi i śpiewem służymy w piątki o 18.00 i w niedzielę o 10.00.

 

F jak formacja, czyli tok stopni Oazy Dzieci Bożych, Oazy Nowej Drogi, dla gimnazjalistów, Oazy Nowego Życia, dla starszej młodzieży oraz Domowego Kościoła dla Rodzin przygotowany przez Sługę Bożego Franciszka Blachnickiego i z czasem dostosowywany do potrzeb polskiego Kościoła.

 

G jak GITARA, czyli atrybut animatora muzycznego, pomagający nam śpiewać nie tylko w Kościele. Chcąc by gitarzystów nam nie zabrakło, organizujemy dla dzieci kółko gitarowe.

 

H jak HISTORIA, czyli 56 lat od pierwszych rekolekcji wakacyjnych z Ojcem Blachnickim, a w naszym wypadku 22 lata wydarzeń sięgających jeszcze parafii na Piaskach Wielkich.

 

I jak IMPREZY, czyli sposób by w dobrej, bezalkoholowej atmosferze spędzić Andrzejki, Karnawał a nawet Sylwestra.

 

J jak JEDNOŚĆ, czyli utrzymywanie dobrych relacji po pierwsze z Bogiem, po drugie między sobą i dalej przez parafię, sąsiednie oazy aż po stopień Kościoła Powszechnego. A w czym się to wyraża? Na pewno w obecności na Mszach i spotkaniach nie tylko u nas we wspólnocie, w przekazie informacji oraz w modlitwie za siebie nawzajem!

 

K jak Kurs Oazowy Dla Animatorów, czyli szkoła, którą musi przejść każdy, kto chce prowadzić grupę na parafii czy rekolekcjach albo specjalistyczną diakonię posługującą na parafii i być animatorem.

 

L jak LEKTORZY, czyli grupa niby oddzielna, a tak oazie bliska. Wielu spośród nich, tak jak spośród ministrantów, to oazowicze.

 

M jak MODERATOR, czyli Ksiądz zajmujący się Wspólnotą przy parafii lub podczas wakacyjnych rekolekcji. U nas, dla dzieci i młodzieży swój czas i uwagę poświęca ks.Mirosław Cichoń, a nad rodzinami czuwa ks.Leszek Uniwersał.

 

N jak NOWE ŻYCIE, czyli chęć takiego nawrócenia, które utrzymamy żyjąc zgodnie z wolą Boga.

 

O jak OAZA, czyli po prostu codzienna nazwa Ruchu Światło-Życie. Dlaczego? chodziło o to, by była ona miejscem, gdzie zawsze możemy schronić się na życiowej pustyni i zaczerpnąć z dobrych źródeł.

 

P jak POSŁUGI, czyli nasz wkład w życie parafii – podczas Mszy Świętej dary, komentarz, modlitwa wiernych, śpiew; a poza tym sprzedawanie m.in.: zniczy i opłatków, przedstawienia czy ubierania kościelnych choinek.

 

R jak REKOLEKCJE, czyli 15 dni wakacji, na które czeka każdy oazowicz. Są organizowane na szczeblu diecezjalnym, odpowiednio do stopnia, które po kolei przeżywamy. Są też nasze parafialne, krótsze i dłuższe, począwszy od weekendów dla młodzieży, przez ferie dla całej oazy, po wakacje dla dzieciaków z parafii, nie tylko tych zaangażowanych w oazę.

 

S jak SPOTKANIE, czyli godzinka w tygodniu spędzona w grupie odpowiedniej do wieku i etapu formacji, pod okiem animatora.

 

Ś jak ŚWIATŁO-ŻYCIE ( z gr. FOZ-ZOE), czyli pełna nazwa Oazy. Światło to Boże Słowo, obecności, wola i oczywiście Miłość, którymi nas obdarza. Nam zostaje to przyjmować, tym się ubogacać i tak kształtować nasze Życie.

 

T jak TALENTY, czyli wkład każdego z nas w życie oazy i parafii. Aktorstwo? zapraszamy do diakoni teatralnej i na każde jej przedstawienia! Plastyka? zapełniamy gazetki w Domu Parafialnym czy sprawiamy sobie małe prezenty! Muzyka? wspólny śpiew dla Pana na pewno przybliży nas do nieba.

 

U jak UŚMIECH, czyli coś, czego oazowiczom nigdy nie brakuje!

 

W jak WSPÓLNOTA, czyli coś więcej niż tylko przypadkowa grupa ludzi. Wspólnota zbiera się razem przy Chrystusie, i razem do Niego zmierza.

 

Z jak ZABAWY INTEGRACYJNE, czyli konik każdego animatora. Żadna z dyskotek dla dzieci i żaden wieczorek pogodny na wyjazdach nie mogę się bez nich obejść. Bo z nami jak w przysłowiu – do tańca i do różańca.

 

Ź jak Źródełko, czyli nazwa młodszej części naszej oazy.