„Italia. Od Padwy po Sycylię” – czyli parafialna pielgrzymka do Włoch

W piątek 22 maja obudził nas wiatr i mocny szum fal – na morzu przez całą noc panował mocny sztorm. Gdy już jednak wyszliśmy na zewnątrz hotelu, morze uspokoiło się, ale jego barwa była mocno granatowa. Było też dość chłodno, jednak w Syrakuzach, dokąd przyjechaliśmy po śniadaniu, przywitało nas już gorące słońce. O godz. 11 uczestniczyliśmy w Mszy św. w słynnym sanktuarium Matki Bożej Płaczącej (Madonna della Lacrime). Znajduje się tam figura Maryi, z której 29 sierpnia 1953 r. popłynęły ludzkie łzy.

Po zwiedzeniu sanktuarium przeszliśmy do znajdującej się nieopodal parku archeologicznego, gdzie znajdują się m.in. antyczny, bo pochodzący z V w. p.n.e. teatr grecki na 15 tys. widzów (w którym i dziś odbywają się przedstawienia), amfiteatr romański, grota zwana Uchem Dionizosa (wysoką i długą na 65 m) oraz grób Archimedesa.

Następnie przejechaliśmy na znajdującą się tuż obok wyspę Ortygię, gdzie można zobaczyć źródło Aretuzy i spróbować włoskich smakołyków.